Kapı Ağası Medresesi

Şehzadeler Şehri Amasya, tarih boyunca önemli bir rol almıştır. Özellikle Osmanlı Dönemi’ne ait eserler oldukça fazladır.

Yazımızda, bu döneme ait eserlerden Kapı Ağası Medresesi hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Yeşilırmak kıyısında bulunan Büyük Ağa Medresesi  2.Beyazıd Döneminde kapı ağası Hüseyin Ağa tarafından 1489 tarihinde yapıldığı bilinmektedir.

Yapısı itibariyle ender rastlanan bir yapıda, sekizgen olarak yapılmıştır. Medrese 1940 yıl itibariyle işlev görmemesinden kaynaklı yıkılmaya yüz tutmuştur.

Medrese ortasında bulunan sekizgen avlunun  etrafı  her kenarında dörder paye ile taşınan sivri kenarlı revaklarla çevrilmiştir. Odaların tümünde alt ve üst pencere, kandillik, iki dolap yeri ve ocaklık bulunmaktadır. Medresenin güneyinde bulunan derslik – mescid, yapıdan dışa çıkıntılıdır ve daha yüksektir.  Avluyu gören cephe daha itinalı görünmektedir. Dershane ve mescide kademeli kapılardan geçilir.  Girişin karşısında mihrap bulunur. 1942 de Amasya depreminde küçük hasarlar alan yapının, 1965 de kubbesi yıkılmıştır. Medrese 1980 de Vakıflar idaresi tarafından restore edilmiştir ve avlu ortasına şadırvan yerleştirilmiştir. Günümüzde Kur’an kursu olarak kullanılmaktadır.

Avluya tek kapı ile giriş yapılır.  Medrese önünde tek klasik çeşme bulunur.  Çeşmenin önünde taştan oyulmuş bir  yalak bulunur. Çeşmenin Hüseyin Ağa hayratı olduğu düşünülmektedir.

Eğer Amasya’ya yolunuz düşerse bu tarihi yapıyı mutlaka görmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir