Amasya’dan Antalya’ya…

Amasya otelleri  birbirinden nefis yemeklerin ve masal diyarı bir şehrin yükselen yıldızları… Bu masal kentinde, kendinizi sevdiklerinizle birlikte büyülü bir atmosferde hissedebilirsiniz. Siz siz olun Amasya’ya gitmeden önce mutlaka ama mutlaka zihninizde iyi bir tatil planı çıkarın. Aksi taktirde Amasya’nın atmosferine kapılıp şehrin güzelliğine dalar ardından da tatiliniz bittiğine üzülürsünüz.

Evliyalar şehridir Amasya bir de ekonomisin kalkındıran ve şarkılara konu alan tütün fabrikası…

Her ne kadar iktidarlar Amasya’ya üvey evlat muamelesi yapsa da şehir son yıllarda turizmle biraz daha kalkınmaya başlamıştır. Asker ve memur şehri kimliğini üzerinden atıp genç bir delikanlı gibi son yıllarda kendini göstermeye başlamıştır diyebiliriz.

Kral mezarları, Enderun gibi kaleleri ve Ferhat’ın deldiği dağları görebilirsiniz. Şaka bir yana Ferhat hiç bulunmamıştır ama o dağların heybeti karşısında Şirin’e kavuşamadığını düşününce evet o dağlar işte bu dağlar dersiniz içinizden.

Şehir konumu itibariyle stratejiktir. Belki bu özelliği çağlar boyunca yüzbinleri buraya toplasa da şehrin nüfusu şimdilerde daha da azalmıştır. Terse göçlerle kentin biraz daha ayağa kalkacağı düşünülmektedir.