Amasya’da Yapılacak Şeyler.

Doğanın en canlı , en göz alıcı renkerini sergilediği , Tabiat Ana’nın adeta torpil geçtiği Amasya , sanatkarlar , bilim adamları yetiştirmiş , şehzadelerin eğitim gördüğü bir kent olmuştur. Eşsiz bir doğal güzelliğe sahip olan Amasya’nın her köşesi tarih kokan sokaklarında gezinti yaparken kendinizi adeta bir masalın içerisinde hissedecekdiniz. 

Tarihi 7 bin yıl öncesine kadar dayanan Amasya en eski kentlerden biridir. Bir çok krallığa başkentlik yapan bu güzel kent  defalarca yağmalanmasına ve yakılıp yıkımasına rağmen zengin tarihinin izlerini barındırmayı başarabilmiştir. 

Güzelliği ile adeta büyüleyen , her köşesinde buram buram tarih kokan eşsiz kent amasya  keşfedilecek bir çok güzelliği ile sizeri bekliyor. Hem gezmek hem dinlenmek hem de eğlenmek için tati rotanızı Amasya’ya çevirebilirsiniz. Amasya’ya geldiğiniz zaman burada yapabileceğiniz bazı aktivitelerise : 

 

Bisiklet Turu : Amasya da yapılabilecek en keyifli ektivitelerden biridir. İnsanı büyüleceyecek güzelliğe sahip olan bu harika kentte doğa ile iç içe olmak , rüzgarı saçlarınızın arasında hissetmek ve kentin tarihi dokusuna daha yakından dokunma fırsatını bisiklet turunda yakalayabilirsiniz. Borabay Gölü bu gezi için en elverişli parkura sahiptir. 

Doğa Yürüyüşü : Doğanın kucağında geçirebileceğiniz bir tatil Amasya’da sizleri bekliyor. Kuşların cıvıltısı eşliğinde uzun doğa yürüyüşleri tazelenmenizi sağlayacaktır. 

Kaplıcalar: Kaplıcalar bakımından da oldukça zengindir Amasya. Terziköy Kaplıcası, Gözlek ve Hamamözü Kaplıcası şifalı sularda huzur bulmanız için en doğru adresler arasında gelir. Hem doğa ile iç içe olmak, hem hastalıklarınızın yan tedavisi olarak şifalı suları kullanmak, hem de dinlenmek istiyorsanız kısa bir kaplıca tatili iyi gelebilir.

Sportif Olta Balıkçılığı: Olta balıkçılığına meraklı olanlar için seçenekler vardır Amasya’da. Doğa ile iç içe olmak ve stresinizi atmak içinde iyi bir fırsattır olta balıkçılığı. Özellikle Borabay Baraj Gölü, Yedikır Baraj Gölü ve Yeşilırmak bu aktivite için uygun alanlardır.

Bitki İnceleme: Yeşilin her tonunu barındıran bir doğaya sahip olan Amasya’da, doğa ile iç içe olabileceğiniz aktivitelerden biri de bitki incelemedir. Özellikle Yeşilırmak Vadisi ve Borabay Gölü bitki inceleme için uygundur. Keşfedecek güzellikleri gördükçe, Tabiat Ana’nın sunduğu en güzel renklere şahit oldukça geziniz daha da anlam kazanacak.

Kuş Gözetleme: Meraklıları bilirler ki, kuş gözetleme için bir cennettir adeta Amasya. Özellikle Yedi Kuğular Kuş Cenneti, kuş gözetleme için uygun alanlara sahiptir. Burası kış aylarında aralarında çamurcun ve büyük karabaş martısının da bulunduğu önemli sayıda su kuşuna ev sahipliği yapar. Ayrıca burası yaban hayatı koruma sahası ve SİT alanıdır.


 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir