Amasya Gezilecek Yerler – 1

1 Yalıboyu evleri:

Yalıboyu evleri kentin merkezindeki Yeşilırmak kenarında yer alan ahşap evlerdir. Yeşilırmak kenarındaki evler tek ya da 2 katlı ve bahçelidir. Günümüzde bu evler otel yada pansiyon olarak kullanılmaktadır.  Evlerin daha rahat ve güzel görünmesi için ırmağın diğer tarafından düzenlemeler yapılmıştır.

2-Ferhat ile Şirin Müzesi:

Tarihe aşkıyla kazınmış Ferhat’ın Şirin için su getirmek amacıyla  açtığı su kanalı Amasya Belediyesi tarafında bir müzeye çevrilmiştir. Bu müze tarihte Aşklarıyla anılan Leyla mecnun Kerem Aslı gibi bir çok efsanevi aşkı yansıtmaktadır.

3-Borabay Gölü:

Borabay Gölü Kültür ve  Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış ve Turizm Merkezi İlan edilmiş bir göldür. Göl Taşova ilçesinde yer alır ve rengi zümrüt yeşilidir.  Gölün çevresinde konaklama evleri, kafeteryalar kamp ve piknik alanları mevcuttur.

4-Amasya Kalesi:

Amasya Kalesi Amasya kent  merkezinin kuzeyindeki Harşena Dağındadır.  Bundan dolayı bazı kaynaklarda Harşena adıyla geçer. Tarih boyunca bir çok kez el değiştirmiş olan kale tahrip olmuş ancak her savaş sonrasında yeniden yapılmıştır. Kalede su depoları, sarnıçlar, hamam kalıntıları ve Pontus Kral mezarları vardır.