Amasya Hakkında…

Osmanlı şehzadelerinin yetiştiği, elma ağaçlarının hüküm sürdüğü Amasya,karadenizin harika şehirlerindendir.
Yeşilırmak üzerinde bulunan Amasya, doğal güzelliklerin adresindendir. Tarihi 7000 yıllık bir geçmişi vardır. Hititler, Frigler, Persler ve Romalılar tarih boyunca ev sahipliği yaptığı medeniyetlerdir. Amasya’da Türk hakimiyeti, Malazgirt Muharebesinden sonra, Danişmandliler ile başlamıştır.Burdaki Türk hakimiyeti İlhanlı , Selçuklu ve Osmanlı birlikte devam etmiştir. Ve burada Osmanlı şehzadeleri yetişmiştir. Hem eğitim görmüşer, hem de valilik yapmışlardır. Ayrıca Amasya Kurtuluş Savaşı döneminde kongrelere ev sahipliği yapmıştır. Bu sebeple de hem köklü trihi hem de yakın tarihi itibariyle oldukça önemlidir.
Geçim kaynağı tarım olan Amasya, özellikle elma, şeker pancarı ve tahıl ürünleri ile öne çıkar. Ayrıca şehirde 1954 yılında yapılmış olan şeker fabrikası vardır.
Amasya mutfağı da oldukça çeşitlidir. Çatal çorbası, helle çorbası, amasya çöreği, ciğer sarması, bakla dolması, toyga çorbası en meşhur yemekleridir.Ayrıca sarmaları ile de meşhur olan Amasya da sofralarda sarmaya oldukça sık rastlanır. Amasya mantısı ve elma tatlısı da Amasya lezzetlerindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir